TTNET, Daha Hızlı Kar Elde Etmeyi Başardı; Kesintisiz Veri Transferi ve Gerçek Zamanlı Çoğaltma Sayesinde Zamandan, İşçilikten ve Donanımdan Tasarruf Etmekte
 
 

TTNET, Daha Hızlı Kar Elde Etmeyi Başardı; Kesintisiz Veri Transferi ve Gerçek Zamanlı Çoğaltma Sayesinde Zamandan, İşçilikten ve Donanımdan Tasarruf Etmekte

Türkiye'nin önde gelen iletişim ve eğlence şirketi olan TTNET A.Ş., Internet erişimi, Internet protokolü televizyonu (IPTV), mobil ve karasal telefon, müzik ve çevrimiçi oyun platformları ile eğitim araçları sunarak tüm sektörlerdeki kurumsal ve bireysel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Türkiye'yi Internet aracılığıyla dünyaya bağlama amacıyla 2006 yılında kurulan TTNET, günümüzde televizyon, sabit telefon, cep telefonu ve Internet hizmetlerini tek bir faturada birleştirmektedir. Türk iletişim sektöründe dörtlü oyun sunumunu başlatan ilk şirkettir.

 
 

 
 

Challenges

A word from TTNET A.Ş.

 • "Oracle GoldenGate 11g uygulamasının yardımıyla abone verilerini faturalama ve tahsilat bilgileriyle çevrimiçi olarak anında senkronize edebiliyoruz. Daha önce bu el ile yapılan zorlayıcı işlem her gün saatler alırdı. Sonuç olarak harcanan zamanı, çalışan maliyetini ve donanım gereksinimlerini ciddi anlamda azalttık; bu da, daha hızlı kar elde etmemizi sağladı." – Şahin Şen, Teknoloji Genel Müdürü, TTNET A.Ş.

 • Müşteriye sunulan hizmet sırasındaki kesintilerden kaçınmak ve normalde manuel yapıldığında günlük 5-6 saat alan bir işlem olan faturalama bilgilerini abone bilgileriyle senkronize etmek için gereken zamanı azaltarak maliyetleri düşürmek, manuel işlemlerdeki hata riskini azaltmak ve şirketin iletişim analistlerinin iş yükünü hafifletmek.
 • Gerçek zamanlı sonradan ödeme iletişim abone faturala kesme ve gerçek zamanlı ön ödemeli iletişim müşterilerinin tahsilatını gerçekleştirme sayesinde faturaları daha hızlı oluşturarak kar elde etme süresini hızlandırma.
 • Ön ödemeli ve sonradan ödemeli tarifelerin, servis paketlerinin, ürün paketlerinin ve abone bilgilerinin devam eden değişikliklerini, doğru sonradan ödeme faturalama ve ön ödeme tahsilatını sağlamak üzere faturalama ve tahsilat veritabanlarıyla ilişkilendirme.

Solutions

 • Kesintisiz işlem, acil kurtarma, veri koruma ve ek donanım gereksinimleri olmadan abone sistemleri ile faturalama ve tahsilat sistemleri arasında gerçek zamanlı veri kopyalamayı sağlamak amacıyla Oracle GoldenGate 11g uygulaması kullanıldı; bu da, doğru sonradan ödeme faturalama ve ön ödeme tahsilatı aracılığıyla TTNET'in kar akışını sağladı.
 • Oracle GoldenGate’in kopyalama özellikleri sayesinde operasyonel veritabanlarındaki yavaşlamaları ve kesintileri ortadan kaldırarak anında sonradan ödeme iletişim abonelerinin faturalamasını ve ön ödemeli iletişim abonelerinin tahsilatını sağladı.
 • Ön ödemeli ve sonradan ödemeli tarifelerin, servis paketlerinin, ürün paketlerinin ve abone bilgilerinin devam eden değişikliklerini, doğru sonradan ödeme faturalama ve ön ödeme tahsilatını sağlamak üzere faturalama ve tahsilat veritabanlarıyla ilişkilendirme.
 • Manuel hataları ortadan kaldırmasının yanı sıra ilgili çalışan maliyetlerinde önemli azalma sağlayarak daha önceden günlük 5-6 saat süren manuel kopyalama işlerini ortadan kaldırdı.
 • Daha hızlı kar dönüşü sağlamak amacıyla TTNET'in faturalama ve tahsilat operasyonlarının altyapısı olan Oracle TimesTen In-Memory Database ve Oracle Database, Enterprise Edition arasında gerçek zamanlı kopyalamayı sağladı.
 • Önemli ölçüde zaman ve çalışan tasarrufu sağlamak için müşteri ilişkileri yönetimi uygulamaları ile Oracle GoldenGate 11g kullanan faturalama ve tahsilat veritabamları arasında anlık gerçek zamanlı kopyalama sağladı.
 • Yüzlerce veritabanından alınan tarifeler, ürünler, hizmetler ve abonelerle ilgili bilgileri Oracle Database, Enterprise Edition'da birleştirdi; bu da, sistemlerin tek bir noktadan verileri sorgulamasını ve daha fazla iş hızı için daha hızlı sorgu sonuçları üretmesini sağladı.
 • Kota sınırını aşan müşterilerin bağlantı hızını anında düşürmek gibi operasyonel ve stratejik karar verme süreci için gerekli olan analitik zeka sunmak amacıyla iş zekası analistlerinin güncel abone, tarife, ürün paketi ve faturalama ve tahsilat bilgilerine sürekli erişimini sağladı.

Why Oracle

"TTNET’in bilgi teknolojileri, farklı satıcıların uygulama ve araçlarına dayanan çok türlü bir ortamdır. Oracle GoldenGate, gerçek zamanlı veri kopyalamadan işlemsel değişiklik yakalama ve doğrulamaya kadar çeşitli özellikleri sayesinde platformdan bağımsız en uygun uygulama olması nedeniyle diğerlerinden ayrılmaktadır." diye belirtti Şahin Şen, TTNET A.Ş. Teknoloji Genel Müdürü.

Partner

"Oracle TimesTen uygulamalarındaki deneyimi ve uzmanlığı nedeniyle Oracle'ın ortağı Endersys ile anlaştık. Endersys uygulamanın gerçekleştirilmesi, uyarlanması ve ilk sorunların giderilmesiyle ilgilendi. Endersys danışmanlarıyla işbirliğimiz sorunsuzdu." diye belirtti Şe.